X
X
X
X

Seo'nun Önemi Nedir?

HomepageArticlesGoogle SEOSeo'nun Önemi Nedir?

SEO birçok internet sitesi, blog, e-ticaret platformu için en etkili takipçi çekme yöntemlerinden bir tanesidir. SEOnun önemi, özellikle dijital platformların artış gösterdiği günümüzde daha öne çıkar. Dijital pazarda kendini ön plana çıkarmak isteyen firmaların profesyonel SEO hizmeti aldıkları görülür. Bunun en önemli nedeni, ekstra para harcamadan organik takipçi çekebilme isteğidir.

Site kurulumundan 6 ay sonrasına kadar düzenli içerik girilmesi halinde Google gibi arama motorları, siteyi indexler. SEO çalışmasında önemli olan kıstaslardan bir tanesi devamlılıktır. Site içeriğini sürekli güncel ve orijinal tutmak, sayfanın engel yemesinin de önüne geçer.

En çok aranan anahtar kelimelerden örülü ve mantık çerçevesine oturtulmuş metinler sayesinde siteler, kendini internet ortamında tanıtabilir. SEO, genellikle internette aranan kelimelerin, ürünlerin ya da bilgilerin arayıcıya sunulması mantığını taşır.

E-Ticarette SEOnun Önemi

E-ticaret firmaları, reklam dışında, organik yoldan da müşteri çekebilmeyi amaçlar. Bunun için ekstra ücret ödemeden de bazı SEO stratejileri ile kendilerini ön plana çıkarmaya çalışırlar. Aynı anda internette dünyanın birçok yerinde birçok e-ticaret ortamının rekabet içinde olduğu bilinir. Ancak SEOnun önemi özellikle e-ticarette doğru hedef kitleyi belirlemekten geçer. Bunun yanında ürün görsellerinin orijinalliği ve son derece kaliteli olması, e-ticaret sitelerinin arama motorları tarafından tanınmasına yardımcıdır.

Kopya görsel ve içerik olmadan, sade tasarım, özgün ve düzenli içerik girdisi ile birlikte organik takipçi sayısının arttığı gözlenebilir. İlk etapta botlar tarafından takip edilen içerikler, zamanla hedef kitlenin ilgisine ulaşmayı başararak büyük oranda takipçi yakalayabilir.

E-ticarette SEO çalışmaları, firmaların, düzenli müşteri yakalayabilmesine de yardımcıdır. Eğer kadın giyim üzerine e-ticaret sitesi açılmışsa kadınların ilgi alanlarına yönelik Pazar analizleriyle satış başarısı yakalanabilir. Oto lastiği satan bir e-ticaret sitesi, arabalara ilgi duyan kişileri ve oto lastiği alımı yapabilecek olan diğer firmaları hedef olarak seçebilir.

Blog ve İnternet Sitelerinde SEOnun Önemi

Blog ve internet siteleri genellikle bir şey satmayı amaçlamayan, okuyucuya bilgi vermeyi amaçlayan dijital mecralardır. Bu ortamlar için önemli olan şey, düzenli bir takipçi sayısı yakalamaktır. Bu noktada blog ve internet sitelerinde SEOnun önemi ayrıca dikkat çeker.

Satılan ürün olmadığı için blog sahibi burada verdiği bilgiyi en dikkat çekici, eğlenceli ve özgün şekilde sunmaya çalışmalıdır. Bunun yanında kullandığı görsellerin yüksek kalitede olmasına ve çalıntı olmamasına dikkat etmelidir.

Konu hakkında ilgisi olan kişilerin hedeflenmesi de blog ve internet sitelerine doğru trafiği çekmeye yardımcıdır. Okunurluk seviyesi, SEO metninin doğru anahtar kelime oranı ve h1, h2, h3 düzeniyle kurulması ayrıca önemlidir.


Billing Software by WISECP
Top